Bir Milyonluk Banknot - Mark Twain (2. ve son bölüm)

 

11

 

Bakanın yemeği ondört kişilik hoş bir yemekti. Shoreditch dükü ve düşesi, onların kızı Lady Anne, Newgate örl'ü ve kontesi, birkaç ünvanı olmayan hanım ve bey, bakan, karısı ve kızı, ve kızının arkadaşı olan, 22 yaşındaki, Portia adlı bir kız ki, iki dakika içinde Portia ve ben birbirimize aşık olmuştuk! Gözlüklerim olmadan bile bunu görebiliyordum. Bir de Amerikalı misafir vardı, neyse konuyu dağıttım, misafirler yemek odasındayken ve geç gelenleri onaylamaz bakışlarla süzerlerken uşak yeni gelen misafiri anons etti:

Bay Llyod Hastings.”

Geleneksel hoşbeşlerden sonra, Hastings beni farketti ve samimi bir şekilde elini uzattı ama tam elimi sıkacakken, utangaç bir tavırla durdu.

Özür dilerim beyefendi, sizi tanıdığım biri sandım.”

Beni tanıyorsun ya eski dostum.”

Siz, siz....”

Banknot canavarı, evet! Beni bu lakapla çağırmaktan çekinme, alıştım.”

Vay, vay, vay bu ne sürpriz, Bir, iki kez sizin isminizi lakabınızla birlikte görmüştüm ama fakat sözü edilen Henry Adams'ın  siz olduğunu hiç düşünmemiştim. Altı ay önce, Frisco'da maaşlı bir memurdunuz, fazla mesai ücreti için akşamlara kalırdınız, istatistikleri düzenlememe yardım ederdiniz, sizin Londra'da bir milyoner ve büyük bir şöhret olduğunuzu düşünmek! Sanki film gibi. Bunları kafam almıyor dostum, bana biraz vakit ver aklım başına gelsin.”

 

Gerçek şu ki, Llyod, ben de senden farklı değilim, ben de bu olanları anlayamıyorum.”

 

12

 

Azizim, bu çok çarpıcı değil mi? Şu Miner's lokantasına gideli daha üç ay olmadı mı?”

Yok, What Cheer lokantasıydı..”

Doğru, What Cheer idi...gecenin ikisinde gitmiştik, altı saat şu Extension belgeleri hakkında kafa patlattıktan sonra, pirzola yeyip, kahve içmiştik, seni Londra'ya gelmen için ikna etmeye çalışmıştım, tüm masraflarını karşılayacaktım, satışı başarırsam sana misliyle maaş verecektim, ama sen beni dinlememiştin ve şimdi buradasın, tüm bunlar ne kadar tuhaf! Nasıl bu noktaya geldin? Bu inanılmaz çıkışı nasıl yaptın?”

Ah, tamamen tesadüf! Uzun bir hikaye, sana hepsini anlatacağım ama şimdi değil..”

Ne zaman?”

Bu ayın sonunda.”

Yapma ya, daha onbeş gün var, meraktan çatlarım, şunu bir hafta yap.”

Yapamam, senin ticari işlerin nasıl gidiyor?”

Neşesi bir anda kayboldu ve içini çekerek şöyle dedi:

Sen gerçek bir kahinsin, gerçek bir kahin. Keşke gelmeseydim, bu konuda konuşmak istemiyorum.”

Ama anlatmalısın, buradan sonra bana gidelim ve her şeyi anlat”

Ah! Ciddi misin? Gözleri yaşarmıştı.”

Evet tüm hikayeyi duymak istiyorum, kelimesi kelimesine.”

 

13

 

 

Sana çok müteşekkirim, sonunda tekrar ilgilenen bir insan, kulak veren biri, bakan bir göz bulmak, tüm olanlardan sonra.Tanrım! Önünde diz çökmek istiyorum..”

 

Elimi sıkıca kavradı, neşesi yerine geldi ve yemekten sonra ki, yemek olmadı- iyi olmuş, canlanmıştı. Hayır, şu İngiliz'lerin abartılı adetleri yüzünden, öncelik sırası konusunda bir türlü mütabakata varılmadığı için beklenen akşam yemeği olmadı. İngilizler bu riski bildikleri için akşam yemeğine gitmeden önce daima yemeklerini yerler, ama yabancıları kimse bu konuda uyarmaz ve onlar da tuzağa düşerler. Ama bu sefer kimse kırılmadı, çünkü hepimiz adetleri biliyorduk, Hasting'ler hariç acemi kimse yoktu. Hasting'leri de bakan İngiliz adetlerine rağmen davet etmişti ki, bunu daha önce yapmamıştı. Herkes yanına bir hanımefendi alıp salona geçti, fakat orada tekrar anlaşmazlık çıktı, Shoreditch Dük'ü birinci sırayı almak istiyordu ve masanın başına oturdu, ona göre bakan monarşiye tabii olmadığından daha ikinci sırada geliyordu. Fakat ben hakkımı savundum ve kabul etmedim. Dedikodu sütunlarında ben tüm düklerden önceydim ve böyle söyledim, öncelik iddia ettim. Tabii ki, bu işin çözüleceği yoktu. Sonunda o da (basiretsizce) doğumlardan ve eski çağlardan dem vurmaya başladı, baktım o Fatih'lere, Ademlere kadar gidiyor, ben adımdan da anlaşılacağı üzere doğrudan Adem'den geldiğimden, o da Norman kökenli olduğundan hepimiz tekrar salona geçtik ve elimizde sardunya ve çilek tabaklarıyla, gruplar halinde, ayakta yemek yedik. Burada dini öncelik o kadar önemli değildi. Yüksek sınıftan iki kişi bir Şilin atıyor,kazanan çilek tabağını alıyor ve kaybeden şilini alıyor,sonra sıradaki iki kişi para atıyor, öyle devam ediyor. İçeceklerden sonra masalar getirildi ve hepimiz iskambil oynadık. İngilizler hiçbir oyunu zevk için oynamıyorlar eğer bir şey kazanmaz veya kaybetmezlerse – ki hangisi olması umurlarında değil- oynamazlar.

 

14

 

Bayan Langham ve ben çok iyi vakit geçirdik, kız beni öyle büyülemişti ki, parmaklarım çift sıradan fazla olsaydı sayamazdım. Ve evime gittiğimde evimi bulamadım ve sokakta dolaştım ve oynayacağım her oyunu kaybedebilirdim ancak kız da benimle aynı durumdaydı, sonuç olarak gördüğünüz üzere İkimiz de bu halden çıkamadık, niye olduğunu da umursamadık, tek bildiğimiz çok mutlu olduğumuzdu. Başka bir şey de bilmek istemiyorduk. Ona onu sevdiğimi söyledim,- gerçekten söyledim- saçlarına kadar kıpkırmızı kesildi, fakat bu hoşuna gitti ve o da beni sevdiğini söyledi. Hayatımın en güzel akşamıydı!

 

Ona dürüst davrandım, hakkında çok şey duyduğu milyonluk banknotumun dışında, tek kuruşumun olmadığını o paranın da bana ait olmadığını söyledim. Meraklandı ve ona tüm hikayeyi ta başından anlattım, az kalsın gülmekten ölecekti. Bu hikayede gülecek ne bulduğunu anlamamıştım ama vardı, her yarım dakikada bir ayrıntıya takılıyor ve gülmeye başlıyor, yeniden durana kadar bir yarım dakika bekliyordum. Niye? İnanılması güç -kendi kendine gülüyordu gerçekten, yani ben bu kadar acıklı bir hikaye duymamıştım – bir insanın dertlerinin, endişelerinin ve korkularının hikayesi- bunun böyle bir etki yaptığını daha önce görmemiştim. Gülünecek bir şey olmasa da güldüğünü görerek onu daha çok seviyordum çünkü yakında böyle bir eşe ihtiyacım olacaktı. Ona şu maaşım düze çıkana kadar çeyrek yıl kadar beklemesi gerektiğini de anlattım, fakat aldırmadı, masraflar konusunda benim mümkün olduğum kadar dikkatli davranmamı ve üçüncü yılımıza da sarkması riskine girmemem gerektiğini söyledi. Sonra biraz endişelendi, bir hata yapıp yapmadığımızı ve ilk yıl için tahmin ettiğimden daha az bir maaşla başlayabileceğimi merak etti. Bu eskiden olduğuma nazaran kendimi biraz daha kötü hissetmeme yol açtı ama bu bana iyi bir ticari fikir verdi ve bunu açıkça söyledim.

 

15

 

Portia, hayatım, bu yaşlı beylerle tekrar yüzleştiğimde yanımda olmak ister miydin?”

Hayır, yanında olmam seni cesaretlendirecekse olur ama uygun olur mu sence?”

Hayır, uygun olacağını sanmıyorum, aslında, uygun olmamasından korkuyorum.”

O halde uygun olsun, olmasın, geleceğim...yardım edeceğim için çok mutluyum.”

Yardım etmek mi? Ettin bile, sen öyle güzel, öyle tatlı ve şanslısın ki, o adamlar gelince maaşımı katlayacağım, bir şey demeye yürekleri yetmeyecek.”

Kızın gözlerinin nasıl mutlu mutlu parladığını görmeliydiniz.

Seni hınzır, söylediklerinin hepsi yalan!Ama yine de seninle geleceğim, belki böylece başkalarının olayları senin gözüyle görmelerini beklememeyi öğrenirsin.

 

Kuşkularım dağılmış mıydı? Kendime güvenim geri mi gelmişti? Şuna bakar siz karar verin: Gizlice, oracıkta maaşımı ilk yıl yüzonikiye yükselttim ama ona söylemedim, sürpriz yapacaktım.

 

Yol boyunca başım bulutların üstündeydi, Hastings konuşuyordu ama tek kelimesini duymuyordum. O ve ben dairemden içeri girince, evimin konforu ve lüksü hakkındaki sözleriyle kendime getirdi.

 

Şurda durup evini biraz seyredeyim, azizim, burası bir saray yavrusu! Bir insanın isteyeceği her şey içinde, sıcacık bir şömine, akşam yemeği hazır durumda, Henry sadece senin ne kadar zengin olduğunun farkına varmakla kalmadım, ne kadar yoksul olduğumu da farkettim. Senin yanında ne kadar sefil ve fakir kalıyorum!”

 

16

 

Allah kahretsin! Onun bu sözleri beni kendime getirti, bir kraterin yanında duruyordum, hayal gördüğümün farkında değildim, daha önce bunları göremiyordum ama şimdi! Aman Tanrı'm tek kuruşum olmadığı halde borca batmıştım, güzel bir kızın mutluluğu ya da bir felaket avucumun içindeydi ve belki hiçbir zaman gerçekleşmeyecek bir maaşın hayalini kuruyordum! Ah! Ah! Ah! Umutlarım yok olmuştu! Hiçbir şey beni kurtaramazdı!

 

Henry, senin sadece günlük gelirinin minik damlaları...”

Ah! Benim günlük gelirim! İşte buna içilir! Şu Skoç viskiyi kafaya dik, ah, hayır, sen açsın, sen otur ve....”

Ben bir lokma bile yiyemem, bu aralar yiyemem ama seninle içebilirim, hadi..

Fıçı fıçı içmeye hazırım! Haydi Lloyd,ben içerken sen hikayeni anlat.”

Neyi? Yeniden mi anlatayım?”

Yeniden mi? Ne demek istiyorysun?”

Niye? Tekrar tekrar dinlemek mi istiyorsun diyorum.”

Tekrar mı dinlemek istiyorum? Bekle, içki koyma bir daha, ona ihtiyacın yok.”

Bana baksana Henry! Beni korkutuyorsun! Yol boyunca sana tüm hikayeyi anlatmadım mı?”

Sen mi?”

Evet ben!”

Tek kelimesini duyduysam Allah beni kahretsin!

Henry! Çok ciddiyim! Bakanın evinde sen ne aldın?”

 

17

 

 

O zaman bende bir şimşek çaktı ve bir erkek gibi itiraf ettim.

Bu dünyadaki en güzel kızı aldım.”

O zaman koşup yanıma geldi ve ellerimiz acıyana kadar elimi sıktı, sıktı ve üç mil boyunca yürürken bana anlattığı hikayenin tek kelimesini duymamış olmama rağmen beni suçlamadı. Tekrar oturdu, sabırlı, eski bir dost olarak hikayeyi yeni baştan anlattı. Özetlersem hikayesi şuydu:

İngiltere'ye büyük bir fırsat yakaladığını düşünerek gelmişti, 'Gould ve Curry' maden şirketini 'mesaha mühendislerine' satabilme opsiyonu vardı ve bir milyon dolar kazanmayı umuyordu. Çok çalışmıştı, dürüst her yolu denemişti, bu iş için neredeyse tüm parasını harcamıştı, ama kendisine inanacak bir sermayedar bulamamıştı, ayın sonunda opsiyonu sona erecekti. Yani bitmiş, tükenmişti. Sonra birden zıpladı ve bağırdı.

 

Henry! Beni bu durumdan ancak sen kurtarabilirsin! Bu dünyada beni kurtarabilecek tek kişi sensin.”

Nasıl?”

Bana bir milyonu ver, ne olur reddetme!”

Bir tür ızdırap içindeydim. Tam “Llyod ben kendim beş parasız, borç içinde bir yoksulum diyecektim ki, aklıma yepyeni bir fikir geldi, dişlerimi kenetledim ve bir sermayedar kadar serinkanlı olana dek kendimi sakinleştirdim. Sonra kendine güvenen bir sesle

Seni kurtaracağım Lloyd!” dedim.

O halde kurtuldum sayılır. Allah senden razı olsun! Eğer ben .......”

 

 

18

 

Bırak da lafımı bitireyim Llyod, seni kurtaracağım ama bu şekilde değil, bu sana haksızlık olur, o kadar çok çalışıp, risk aldıktan sonra, madeni almaya ihtiyacım yok, Londra gibi ticari bir merkezde sermayemi onsuz da çalıştırabilirim, yapacağım şey şu: Elbette o maden hakkındaki her şeyi biliyorum, onun muazzam değerini de biliyorum, soran olursa rahatlıkla yemin edebilirim. Madeni benim ismimi kullanarak iki hafta içinde 3 milyon dolar nakite satacaksın ve parayı yarı yarıya bölüşeceğiz.”

Biliyor musunuz, Henry'yi tutup bağlamasam sevinçten deliye dönüp mobilyaları paralayana dek dans edecek ve her şeyi kıracaktı.

Sonra uzandı, mutlu bir şekilde

Senin ismini kullanabilirim! Düşünsene! Zengin Londra'lılar senin adını duyunca akın akın gelecekler! Birbirlerini çiğneyecekler! Meşhur oldum! Seni hayatım boyunca unutmayacağım!”

Yirmidört saat dolmadan haber Londra'da duyulmuştu, hiçbir şey yapmama gerek yoktu, sadece evde oturup gelenlere

" Evet, beni referans olarak göstermesini ben istedim, onu da, madeni de tanıyorum, karakteri mükemmel ötesidir, madene gelince istediği fiyattan bile daha değerlidir" diyordum.

Bu arada tüm vaktimi bakanın evinde, Portia ile geçirdim, ona maden hakkında hiçbir şey söylemedim, sürpriz yapacaktım, maaşımdan konuştuk, maaşımdan ve aşktan konuştuk. Bazen maaşım, bazen aşktan konuştuk. Bakanın karısı ve kızı bizim küçük hikayemizle ilgilendiler ve bize yardımcı olmak, bakanı kuşkuda bırakmamak için bir sürü yaratıcı fikir geliştirdiler. Çok şeker insanlardı!

 

19

 

Nihayet bir aylık süre sona erdiğinde, Londra ve County bankasında bir milyon dolarlık kredim vardı. Hastings'de aynı durumdaydı. Güzelce giyindim, Portiya'yı da alarak, Portland Place'deki eve gittik, iki kardeşin eve geldiğini, oradan doğruca bakanın evine gidip, kıymetlimi alacağımı ve tekrar maaşımı konuşuyorduk. Kız o kadar heyecanlı ve endişeliydi ki bu onu dayanılmaz güzelleştiriyordu.

Hayatım, öyle bakıyorsun ki, yılda üç binden tek kuruş az maaş istemek suç olacak.”

Henry bizi batıracaksın!”

Korkma! Böyle bakmaya devam et ve bana güven,her şey yoluna girecek.”

Yol boyunca ona güven vermeye devam ettim. O da bana öğüt vermeye devam etti.

Aman lütfen unutma, fazla para istersek sonunda hiç para alamayabiliriz, o zaman halimiz ne olur? Nasıl geçiniriz?”

 

Kapıyı yine aynı uşak açtı, iki adam oradaydı, yanımdaki harika yaratığı görünce tabii şaşırdılar. Onlara

 

Sorun yok beyler, bu benim müstakbel eşim ve yardımcım” dedim.

 

Onlara Portia'yı tanıştırdım, isimlerini söyledim, bu onları şaşırtmadı, rehbere bakacak kadar aklım olduğunu biliyorlardı, bizi oturttular ve çok kibar davrandılar,

Portia'nın mahcubiyetini gidermek ve kızı rahatlatmak için ellerinden geleni yaptılar. Sonra ben,

 

Rapor vermeye hazırım beyler” dedim.

 

Buna memnun olduk, şimdi kardeşim Abel ile girdiğimiz bahsi kazanıp kazanmadığıma karar vereceğim, eğer benim adıma bahsi kazanmışsanız, istediğiniz ödülü alacaksınız. Milyonluk banknot yanınızda mı?”

 

20

 

İşte burada, buyrun”

diyerek banknotu ona uzattım.

Adam, “Ben kazandım! diye bağırdı.

Ve kardeşi Abel'in sırtına vurarak,

E, buna ne diyorsun kardeşim?” diye sordu.

Başaracak demiştim. Yirmi bin pound kaybettim, buna asla inanamazdım”

Anlatacak çok şeyim var, oldukça uzun bir hikaye, bu bir ayın ayrıntılı hikayesini anlatmak istiyorum, dinlemeye değer bir hikaye...bu arada şuna bir bakın”

Ne? 200.000 poundluk bir çek sizin mi?”

Benim, bana verdiğiniz ödünç para sayesinde otuz günün sonunda kazandım.”

İnanılmaz bir şey bu. Çok şaşırtıcı,olamaz!”

Önemli değil Size ispatlayabilirim, desteksiz attığımı sanmayın.”

Bu sefer şaşırma sırası Portia'daydı, gözleri faltaşı gibi açıldı.

Henry, bu para gerçekten senin mi? Dalga geçmiyorsun ya?”

Benim hayatım ama beni affedeceğini biliyorum.”

Bundan o kadar emin olma. Beni kandırdın!”

Unutursun tatlım, unutursun, sadece işin şakası, hadi gel gidiyoruz”

Ama bekleyin, ödül. Size ödülünüzü vermek istiyorum.”

Şey, çok teşekkür ederim ama gerçekten bir şey istemiyorum”

 

21

 

 

Fakat hediyelerimden istediğin seçebilirsin”

Tekrar teşekkürler ama istemiyorum.”

Henry, beni utandırıyorysun, beylere böyle yarım yamalak teşekkür etmemelisin, senin yerine ben yapabilir miyim?”

Gerçekten hayatım, nasıl istiyorsan.”

Portia adamın yanına gitti, kucağına oturdu, kolunu boynuna dolayıp, dudağından öptü! O zaman iki yaşlı adam gülmekten katıldılar ama ben afallamış, dumura uğramıştım.Portia devam etti:

Babacım, Henry sizden ödül almak istemediğini söylüyor ama ben en az senin kadar kırıldım.”

Hayatım, o senin baban mı?”

Evet, benim üvey babam ve dünyanın en iyi üvey babası! Şimdi sen bakanın evinde benim kim olduğumu bilmeden hikayeni anlattığın zaman neden o kadar güldüğümü anladın mı?”

Ah! Sevgili bayım o halde söylediklerimi geri alıyorum, sizden istediğim bir şey var.”

Nedir söyle?”

Damadınız olmak!”

Şeyy, peki ama bunu yapabilecek kapasitede misin bakalım?Böyle bir sözleşmenin şartlarını tatmin edebilecek misin? ”

Beni deneyin, ah,ne olur, yalvarıyorum, sadece 30, 40 yıl verin yeter, eğer....”

Ah, Tamam pekala verdim gitti.

 

22

 

İkimiz mutlu muyuz? Bunu tasvir edecek kelime bulamıyorum, bir, iki gün sonra tüm hikayeyi, banknotla ilgili bir ayın serüvenlerini ve hikayenin nasıl bittiğini tüm Londra duydu, bunu konuştular ve iyi vakit geçirdiler mi? Evet.

 

Portia'mın babası, bu dostane ve misafirperver banknotu Bank of England'a geri götürüp bozdurdu. Sonra banka onu iptal etti ve düğünümüzde bize hediye etti. O günden beri evimizin en kutsal yerinde çerçevelenmiş olarak asılı duruyor. Çünkü o banknot bana Portia'mı verdi. O olmadan Londra'da yapamazdım, bakanın evine gitmezdim ve asla Portia ile karşılaşmazdım. Ve hep şöyle diyorum: “ evet bu gördüğünüz gibi bir milyonluk bir banknot ama onunla tek bir şey satın aldım ama tüm servetime değer, aldığım şeyin yanında milyonluk pound solda sıfır kalır.”

- SON - 

YAZAN: MARK TWAIN

Çeviri: Müjde Dural
Orijinali:  http://www.eastoftheweb.com/short-stories/UBooks/MilPou.shtml

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !